Що за маячня? Ефективна протидія фейкам, конспірології та обману

Автор: Джон Петрочеллі
Видавництво: Наш Формат
Характеристики
 • Категорія
  Нонфікшн
 • Тип товару
  Книга
 • Палітурка
  тверда
 • Мова
  українська
 • Рік видання
  2024
 • Перекладачі
  Олександра Асташова
 • Оригінальна назва
  The Life-Changing Science of Detecting Bullshit by John V. Petrocelli
 • ISBN
  978-617-8277-45-1
Опис книги

«Я вивчаю причини фігні, її потенційну користь для окремих осіб, наслідки для суспільства й те, як навчити людей краще розпізнавати фігню й уникати її небажаних наслідків»

ТЕМАТИКА КНИЖКИ «ЩО ЗА МАЯЧНЯ?»

Критичне мислення, популярна психологія, соціологія.

ПРО КНИЖКУ ДЖОНА ПЕТРОЧЕЛЛІ

Берні Медофф успішно обдурив найдосвідченіших фінансових експертів на мільярди доларів за допомогою своєї фінансової піраміди. Кампанія зі знищення птахів у межах прогресивного «Великого стрибка» Мао Цзедуна спричинила загибель від голоду мільйонів китайців. Це — яскраві приклади повної фігні, жертвою якої може стати будь-хто з нас.

У сучасному світі фейкових новин, теорій змов і політиків-популістів фігня вміє гарно маскуватися. Представлена як істина авторитетними або відомими особами, вона може виглядати доречною, вартою уваги, навіть корисною. Довіра до неї зрештою може призводити до важких юридичних наслідків, розриву стосунків, а найприкріше — до втрати часу й ресурсів.

ДЛЯ КОГО КНИЖКА «ЩО ЗА МАЯЧНЯ?»

Ця книжка для тих, хто виокремлює в щоденному інформаційному потоці зерно істини від полови маячні, хто прагне мислити раціонально і не піддаватися зовнішньому впливові.

ЧОМУ ЦЯ КНИЖКА ДЖОНА ПЕТРОЧЕЛЛІ

Ефективна протидія будь-якій фігні — у засвоєнні інструментів критичного аналізу, розвитку навичок наукового міркування. У цій книжці соціальний психолог Джон Петрочеллі надає корисні стратегії та практичні поради для того, щоб розпізнавати повсякденну фігню й захищати себе від неї, адекватно оцінювати інформацію та відокремлювати факти від вигадок.

ПРО АВТОРА

Джон Петрочеллі (1975) — соціальний психолог і професор психології Вейк-Форестського університету. Серед його дослідницьких зацікавлень — судження, прийняття рішень, сила ставлення й переконання, метапізнання та контрафактне мислення. Та особливо Петрочеллі цікавиться bullshitting’ом як поширеною соціальною поведінкою, його причинами, наслідками та способами швидшого виявлення й оприявлення.

ВІДГУКИ ПРО КНИЖКУ «ЩО ЗА МАЯЧНЯ?»

Ми всі споживали й виробляли власну порцію дурниць, але Джон Петрочеллі присвятив свою кар’єру їхньому вивченню. Це ідеальний момент для його вдумливої книжки про психологію виявлення фейкових новин у світі навколо нас — і хибних переконань про нас самих. Адам Ґрант, американський психолог, автор бестселерів New York Times «Подумай знову» та «Оригінали», а також ведучий подкасту WorkLife від TED

Кожна революція в комунікаційних технологіях, від друкарського верстата до інтернету, зловживала, щоб наводнити громадськість дурними й брехливими новинами. Книжка Джона Петрочеллі документує безглузді переконання, які нас об’єднують і розділяють: про вино, їжу, діаманти, політику, схеми Понці та особистісні тести. Він пояснює корисні правила, які захищають нас від захоплення цими речами. Ґерд Ґіґеренцер, директор Центру адаптивної поведінки і пізнання Інституту людського розвитку ім. Макса Планка, автор книжки Risk Savvy: How to Make Good Decisions

КНИЖКИ НА СХОЖУ ТЕМАТИКУ

ЦИТАТИ З КНИЖКИ ДЖОНА ПЕТРОЧЕЛЛІ

...Сучасний світ приділяє все більше й більше уваги фейковим новинам, публікаціям у соцмережах і захопливим, але нічим не підкріпленим теоріям, відвертаючись від науки, скептицизму й старого доброго критичного мислення.

0